ĢMO BRĪVS


---- LAPAS AUTORS NEPRETENDĒ UZ ZINĀTNISKA RAKSTA KVALITĀTI, ARĪ NE UZ SLAVINOŠAS PAREIZRAKSTĪBAS ESAMĪBU TEKSTĀ VAI STILĪGUMU. LAI IK VIENS KURAM TAS VISS TIEŠĀM INTERESĒ, VAR "AIZRAKTIES PATS LĪDZ SAKNEI", 
LAPAS LABAJĀ MALĀ DOTAS NORĀDES UZ GRĀMATĀM, RAKSTIEM, FILMĀM UN MĀJASLAPĀM, KURU TAPŠANĀ IESAISTĪJUŠIES PROFESIONĀĻI - TĀLĀKAI, KVALITATĪVĀKAI IZPĒTEI UN INFORMĀCIJAS AVOTU MEKLĒŠANAI.

ŠIS BLOGS TAPIS SPONTĀNI UN ĪSĀ LAIKĀ, JO VIENKĀRŠI PĀRĀK SASĀPĒJĀS SIRDS UN GRIBĒJĀS KO PAVEIKT, LAI IZGAISMOTO NEJĒDZĪGO ĢMO SITUĀCIJU PASAULĒ UN ARĪ LATIVJĀ - DOMĀJOT PAR SEVI, BĒRNIEM UN MŪSU PLANĒTU---


TAD NU CĒLU MĒRĶU VĀRDĀ UN VELTOT SAVU LAIKU UN MĪLESTĪBU...

AUTORS ŠAJĀ SADAĻĀ IR APKOPOJIS LABU UN NODERĪGU INFORMĀCIJU PAR TO, KO ĒST UN, KO LABĀK NEĒST - VISMAZ PAGAIDĀM, KAMĒR VISA PASAULE VĒL ATTOPAS UN IEGŪST NEAPGĀŽAMUS PIERĀDĪJUMUS PAR ĢMO KATASTROFĀLO IETEKMI UZ CILVĒKU.


TURPMĀK SEKO NELIELS IESKATS, KAS VEIKTS APKOPOJOT INFORMĀCIJU PAR TIRGŪ IEGĀDĀJAMIEM PRODUKTIEM 2015. GADĀ. SARAKSTS NETIEK REGULĀRI ATJAUNOTS, TĀDĒĻ PRODUKTI VAI TO CENAS UZ ŠO BRĪDI VAR BŪT  ARĪ MAINĪJUŠIES.  

Latvijā ir atļauts izplatīt pārtiku, kas iegūta no ģenētiski modificēta rapša, kukurūzas, cukurbietēm, kokvilnas un sojas!!!



Brīvs no ģenētiski modificētās pārtikas.
Tas nav viegli, izvairīties no ĢMO pilnībā, bet tas ir iespējams!
Patērētājiem ir grūti vizuāli identificēt ĢMO saturošu pārtiku no citas pārtikas, to nenovieto atsevišķi un to neizceļ, jo savādāk pircēji to neizvēlētos. Pasaulē aiz vien vairāk cilvēku pamatoti sāk uztraukties par pārtikas drošumu!
Uzzini vairāk: http://genetiskamodifikaciaj.blogspot.com/

ĢMO sāka parādīties veikalu plauktos vien 90-os gados ASV. Vēl nesen Latvijā bija grūti plauktos atrast ko ĢM, tādēļ par drošu iepirkšanos varējām nesatraukties. Taču pēdējā laikā viss ir strauji mainījies un lielākā daļa jau tā neveselīgās pārtikas satur arī slēptus ĢMO, piemēram, sojas lecitīnu, kukurūzas miltus, aspartāmu u.c., kas slēpjas sausajās brokastīs, jogurtos, šokolādē, saldējumā, cepumos, konfektēs, kečupos, ievārījums un dzērienos.

Galvenie produkti, no kuriem izvairīties:
  • Kukurūza (konservēta, saldēta, tās milti, sīrups, iesals, glutēns, glikoze, kukurūzas čipši, alus no kukurūzas, manna, ciete,  u.c.)
  • Sojas pupiņas (jebkura veida sojas produkti, sojas lecitīns, sojas mērce, sojas eļļa, kas parasti tiek uzrādīta vienkārši kā augu eļļa vai augu tauki,  u.c.)
  • Cukurs (ģenētiski modificētas tiek gan cukurbietes, gan cukurniedres).
  • Rapsis (rapšu eļļa)
  • Kokvilnas sēklu eļļu
  • Gaļa, olas, piens, ja dzīvnieki baroti ar ĢMO, vai izmantoti ĢM augšanas hormoni.
  • Aspartāms (E951 - ļoti bīstams mākslīgais saldinātājs)

Citi pasaulē TOP ĢM organismi:
  • Papaija
  • Banāni
  • Tomāti
  • Kartupeļi
  • Cukini, kabači un ķirbji
  • Rīsi ("Golden rice")
  • Lasis
  • Zirņi
  • Lucerna
  • Papeles
  • Saldie pipari u.c.



IEPIRKUMU SARAKSTS VESELĪGAM DZĪVESVEIDAM – BĪVS NO ĢMO

  • Pērciet bez bažām visus graudaugus un pākšaugus, visus svaigos augļus un dārzeņus – tie Latvijā nav nopērkami ģenētiski modificēti – tie vienīgi var būt labākas vai švakākas kvalitātes.
  • Dzīvnieku valsts produkti – gaļa, piena produkti, olas – ja vien nenāk no bioloģiskām lauksaimniecībām, tad jārēķinās, ka lopiņi droši vien ir baroti ar ģenētiski modificētu lopbarību. Tā pavisam noteikti nonāk arī dzīvnieku valsts produktos, kurus patērējam. Arī medus un ziedputekšņi var būt vākti no ģm augiem.
  • Saldumi, čipši un citi našķi, gāzētie dzērieni gandrīz vienmēr saturēs kaut ko ģenētiski modificētu (sojas lecitīnu, kukurūzas sīrupu, augu eļļas, glikozi, saldinātājus un aspartāmu, piena un olu pulverus utt.).
  • Mērces un konservi – veikalu plauktos atrodamas arī labas tomātu pastas un sakarīgi konservi, taču lielākā daļa tomēr var saturēt ģmo – rūpīgi jālasa etiķetes.
  • Arī higiēnas preces: ziepes, šampūni, kosmētika pat bērnu autiņu bikšītes ražo no ģmo.



VEIKALOS NEPĒRCIET ŠO FIRMU RAŽOJUMUS:
(ASV u.c. tie stipri vairāk satur ģmo, taču arī ES, kur regulas ir stingrākas, der atcerēties, ka šie ir pasaulē lielākie ĢMO izmantotāji ražošanā un atbalstot viņus mēs atbalstam šo nāvējošo industriju.)
  1. "Mars": visas Snickers, Dove, Mars, Milky Way u.c. šokolādes, M&M, utt. Uncle Bens produkti tai skaitā arī rīsi, dzīvnieku barība: Whiskas, Pedigree, Royal Canin u.c., košļājamās gumijas: Orbit, Extra, Double mint u.c.
  2. "General Mills": sausās brokastis: Cheerios, Cinnamon u.c., cepumi, milti, saldējums (Haagen-Dazs), makaroni, jogurti u.c. Interesanti, ka šī firma cenšas izdot arī organisko produktu līniju... ... it kā saprotot, ka patērētājs tirgū vēlas ko citu, bet turpinot būt vienam no lielākiem cilvēku indētājiem starp uzņēmumiem pasaulē.
  3. "Kraft": ražo mums visiem tik iecienītos Philadelfia, kafiju, čipšus, pārtiku bērniem u.c. produktus.
  4. "Nestle": ražo mazuļu pārtiku, ūdeni, sausās brokastis, kafiju - Nescafe, Nesquik, buljonus, tai skaitā Maggi, dzērienus, tai skaitā Nestea, saldējumu, pārtiku dzīvniekiem u.c.
  5. "Pepsico": tādus zināmus dzērienus kā: Pepsi, 7up u.c., čipšus: Lays, Dorites, Ruffles .u.c. produktus.
  6. "Kellogg's", kas pārpludina tirgu ar ĢMO saturošām sausajām brokastīm.
  7. "Coca Cola": gāzētie un negāzētie dzērieni: Coca Cola, Fanta, Sprite, Powerade, Evian u.c.
  8. "Unilever": Hellmann's majonēze un citas mērces, Knorr, Magnum u.c. produkti, arī pārtika mazuļiem un sadzīves ķīmija: Lux, Cif, Axe, Dove u.c. Vienīgi "Ben&Jerry's" saldējuma zīmola ražotāji paziņojuši, ka, lai gan šobrīd viņu produkcija ir 80% ĢMO brīva, tuvākajā laikā viņi centīsies sasniegt pilngu sava produkta ĢMO brīvību.
  9. "Heinz" kečupi, majonēzes un mērces
  10. "Hershey's" - Ziemeļamerikas lielākie šokolādes ražotāji.
  11. "Ferrero" - itāļu ražotājs, kas bērniem saražojis kārdinošās "Kinder" surprise oliņas un citus "Kinder" našķus, konfektes "Raffaello", "Ferrero", "Mon Chery", "Nutella" un pat "Tic Tac".
  12. "Hipp", "Abbott - Similac" un "Demeter - Holle" paŗtika mazuļiem!!! Te gan jāsaka, ka, piemēram, Hipp un Holle kompānijas noliedz to ekoloģiskajās līnijās atrastos ĢMO, taču pētījumu rezultāti tos ir apstiprinājuši.
  13. "McDonald's"

 - - - Jau apskatot šo attēlu vien uz mirkli, pat neiedziļinoties ĢMO raksturā, ik vienam ir skaidrs, ka šie produkti ir neveselīgi un tos nevajadzētu lietot jebkurā gadījumā - - - Tad arī nelietojiet tos - - -

Šīs kompānijas ir pasaulē lielākās ĢMO izmantotājas savas produkcijas ražošanā. Paradoksāli - ražojot pārtiku, kas lielā mērā paredzēta bērniem!!!! Ignorējiet tās! Neatbalstiet to noietu!

+ SARAKST, KURU SASTĀDĪJIS "GREENPEACE" - MELNO RAŽOTĀJU SARAKSTS.


IETEIKUMI
  • Nelietojiet kukurūzu, soju, vai jebko, kas satur, piemēram, sojas lecitīnu: šokolādi, saldējumu utt., utt. Bonduelle paziņojusi, ka apņemas piegātāt vienīgi kukurūzu, kas NEsatur ĢMO.
  • Nelietojiet rapšu, kokvilnas vai jebkuru citu augu eļļu vai to saturošu margarīnu un citus produktus. Izvēlieties nerafinētu olīveļļu, kas pieejama jebkurā veikalā. Iespējams izvēlēties arī eksotiskākās kokosriekstu vai mandeļu eļļas, īpaši, ja tās ir bioloģiski sertificēti produkti.
  • Izvairieties no košļenēm, gāzētajiem dzērieniem u.c., jo tie visi satur bīstamo aspartāmu. Aspartāmu satur arī "Smiltenes piens"dzēriens "Piena spēks" u.c., "Spilvas" mājas ievārījums "Ādažu" u.c. čipši, daudzu ražotāju kvass, kečups u.c. Pierādīts, ka aspartāms negatīvi ietekmē cilvēka embrija attīstību, īpaši bīstams ir bērniem un turklāt ir kancerogēns.
  • Nelietojiet mākslīgi radītus vitamīnus, enzīmus, pārtikas piedevas, aromātvielas un bagātinātājus.
  • Izlasiet uz iepakojuma ražotāju un, ja tas ir kāds no augstāk minētajiem: Mars, Kraft, Nestle u.c., lieciet šo preci atpakaļ plauktā un nekad to vairs neizvēlieties!
  • Ja esat gaļādējs, lietojiet piena produktus un olas, izvēlieties zemnieku saimniecību produktus, zinot, ka tās nebaro lopiņus ar ĢM, neizmanto ĢM augšanas hormonus.
  • Iepērcies tirgū pie zemniekiem – runā ar viņiem un noskaidro, kādas saimniekošanas metodes viņi izmanto. Ne visi zemnieki var atļauties eko sertifikāciju vai tas tiem šķiet par sarežģītu, bet tas vien vēl nenozīmē, ka viņu  saimniecībā neievēro bioloģo saimniekošanu. Noskaidro vai tavas dzīves vietas tuvumā nav kāda bioloģiskā saimniecība un ko viņi audzē (dārzeņus, augļus, graudus, lopus) - dodies iepazīties un sadraudzēties. Iespējams vari no viņiem iegādāties vēlamos produktus, jo tiekot pie lieliskām lauku veltēm un jo īpaši olām, piena un gaļas, atkritīs liela daļa satraukumu par veselību.
  • Iesasities "Tiešās pirkšanas pulciņā" - tā ir iespēja tikt pie bioloģiskas pārtikas par ražotāja cenām (dārzeņiem, graudaugiem, dzīvnieku valsts produktiem u.c.). 
  • Cukura vietā vislabāk izvēlēties bioloģisku medu, lai gan drauds ir ĢM rapsis u.c. augi no kuriem bites ievāc ziedputekšņus. Vēl pie saldajām alternatīvām var minēt stēviju. Izmantojot cukuru, labāk būtu pirkt bioloģiskos un lietot tos retāk. Labāk kaut ko saldu ēst retāk, bet pagatavot to pašam vai iegādāties ekoloģisko preču veikalos. 
  • Centieties gatavot maltītes un našķus mājās no produktiem, par kuru veslīgumu esat pārliecināti. Iepērcieties tirgos pie tantēm un onkuļiem, kuriem uzticieties, saldējiet un kaltējiet Labos Dārzeņus ziemai. Iepērcieties eko veikaliņos: Bioteka, Dabas Dobe, Zaļā Govs u.c.

Ļaunums, kuru nodara ĢMO mūsu veselībai ir tūlītējs - tas noved pie mūsu pašu gēnu mutācijas. Šie procesi ir neatgriezeniski! Ir muļķīgi uzskatīt, ka tas viss uz katru no mums neattiecas konkrēti, ka tas mūs neskar un, ka mēs neko nespējam ietekmēt! Cilvēku vienaldzība, korupcija un materiālā daba ir novedusi līdz situācijai, kurā mēs paši sevi noindējam, bet vēl nav par vēlu, lai ko mainītu!

Piemkārt,  mums ir jāizglītojas, lai zinātu skarbo patiesību par ĢMO, jāsaprot tās nopietnība, otrkārt, ir apzināti jāatsakās no ĢMO lietošanas un jābūt sabiedriski aktīvam, iesaistoties visos procesos, kas skar ĢMO izplatību.






Turpinājums sekos....

ŠIS PATIESĪBĀ IR APJOMĪGS, DARBIETILPĪGS UN LAIKIETILPĪGS PROJEKTS, KURU ESMU UZŅĒMUSIES PAVEIKT, LAI APKOPOTU INFORMĀCIJU PAR 100% DROŠIEM, BRĪVIEM NO ĢMO PRODUKTIEM – PAR „LABAJIEM” PRODUKTIEM, TO RAŽOTĀJIEM UN VIETĀM, KUR TOS IEGĀDĀTIES. TO IR IECERĒTS VEIDOT KĀ CEĻVEDI, ATBILDOT UZ JAUTĀJUMU – KO TAD LAI ĒDAM? -  LAI ATVIEGLOTU VISU TO CILVĒKU DZĪVI, KURI LABPRĀT IZVĒLĒTOS LABĀKU DZĪVI SEV UN SAVIEM BĒRNIEM BEZ ĢMO, TAČU LAIKA VAI APŅĒMĪBAS TRŪKUMA DĒĻ KĀ ATRUNU IZMANTOTU SAVU NEZINĀŠANU PAR TO, KUR GAN LATVIJĀ MEKLĒT „LABOS” PRODUKTUS.


Tā kā šis ir tiešām apjomīgs projekts, vienam brīvprātīgajam paveicams ilgstošā laikā, tad ļoti priecāšos par ikviena drauga, paziņas vai nejauša šī bloga apmeklētāja ieinteresetību iesaistīties, veikt labojums, sniegt ieteikumus, papildinājumus BET GALVENAIS - arī pašam veikt izpēti un dalīsies informācijā par „labajām” lietām: veselīgiem, 100% bioloģiski audzētiem, tirgū pieejamiem un jo īpaši Latvijā ražotiem produktiem (kas tos ražo, kur tos iegādāties un cik tie izmaksā), lieliskiem mājražotājiem, bioloģiskām lauksaimniecībām, labiem veikaliņiem u.c. 




KĀ SĀKT?
Visu dzīvi mainīt vienā dienā varētu būt par grūtu un traumatisku, bet soli pa solim ir vieglāk:
  1. Nepērc 100% drošos ģmo - kukurūzu, soju, rapsi u.c. augu eļļas, kuras marķēta kā ģmo!
  2. Savu visbiežāk lietoto pārtikas produktu vietā, izvēlies turpmāk bioloģiskos. Tas vien daudz ko mainīs.
  3. Pamazām ievies izmaiņas katrā no pārtikas produktu grupām. Ja pie "labās" gaļas tikt ir grūtāk, sāc ar "labajiem" piena produktiem, kuri pieejami teju katrā lielveikalā. 
  4. Nepērc slēptos ģmo -  krāsainajos papīrīšos iepakotos našķus: čipšus, šokolādītes, koņčiņas, saldējumus, košļenes utt. Ja gribas ko uzgraust, tad labāk nopērc svaigus vai žāvētus augļus, riekstiņus vai „sēmenes” ;)
Ja vien spējam sevi atturēt no krišanas kārdinājumā pērkot visus našķus košos papīrīšos un mērcītes, tad vienīgais par ko atliek satraukties ir dzīvnieku valsts produkti, jo graudaugi (protams, izņemot soju un kukurūzu), pākšaugi, augļi un dārzeņi visi būs brīvi no ĢMO.



DZĪVNIEKU VALSTS PRODUKTI 


GAĻA UN OLAS
Gaļa un olas pašas par sevi nav modficētas, bet lopbarības ražotāji Latvijā tiešām piedāvā tikai tādu spēkbarību, kas satur ģenētiski modificētos organismus. Piemēram dējējvistu barībā ir ~ 10 % ģenētiski modificētās sojas un kāda vista, tāda ola. Daudzi zemnieki no lielajām piena govju fermām teliņus baro ar mākslīgo pienu, kurš pamatā sastāv no ĢMO sojas. Taču likumdošana neparedz tirdzniecībā nodalīt vai marķēt gaļu, kura barota ar ĢMO no tādas, kura nav.

Problēma ir tāda, ka Latvijā ir grūtības iegādāties lopbarību, kura nesaturētu ĢMO. Visās tirdzniecības vietās piedāvā tikai "Dobeles dzirnavnieka" un "Straumes" barību, kuras sastāvā ir arī ģenētiski modificētie organismi. Tai pat laikā organizācija „Zemes draugi” nesen ir veikusi izpēti par to, ka pašražota lopbarība sanāk izdevīgāk par ĢM barības importu!!! Te - raksts par ĢMO ietekmi uz dzīvniekiem un maģiskajām pārvērtībām, lopkopjiem pārejot uz labo lopbarību.



Secīgi tieši dzīvnieku valsts produkti ir klupšanas akmens, ja cenšamies izvairīties no ģmo savā uzturā – tirgū salīdzinoši grūti atrast bioloģiski sertificētus dzīvnieku valsts produktus un diemžēl ne jau visi uz šīs pasaules ir  laimīgi veģetārieši. Bet tuvāk papētot tieši gaļas ražošanas industriju, sametas pavisam slikti – iedomājoties par tām vistiņām, kuras 24h diennaktī baro ar hormoniem un ģmo, sašpricē ar antibiotikām, nogriestiem knābjiem un nagiem, lai nežēlīgajā šaurībā tās viena otru nesavainotu. Un kāda vista, tāda ola. Kādēļ bioloģiski audzēta gaļa ir dārgāka? Kaut vai tādēļ, ka vistiņas dabīgi aug reizes piecas ilgāk. Desas, cīsiņi un sardeles ir īsts hroma, svina, niķeļa, radiācijas, fosfātu, nitrātu, nitrītu,  benzopirēna, visādu E un ģmo kancerogēns kokteilis. Gaļu patiesībā vajadzētu lietot uzturā ierobežotā daudzumā (1-2 reizes nedēļā) un izvēlēties „īstu” gaļu, nevis indes kokteili, kurā gaļas patiesībā nemaz vairs nav atlicis. Lieliski ir medījumi kā arī bioloģiskajās lauksaimniecībās iegūtā gaļa.

Labu gaļu iespējams iegādāties:
  • No zemniekiem, tirgū un lielākajos no lielveikaliem.
  • „Gaļas meistari”, A.Čaka ielā 82/84, kur iespējams iegādāties cūkgaļu, jēra, teļa, jaunlopa gaļu, pašizgatavotas desas, ruletes, žāvējumus u.c. produkciju, piemēram, bioloģiski audzētus dārzeņus un Latvijā audzētus produktus.
  • Berģu bode.
  • Zaļā govs.
  • Dabas Dobe u.c.
Par labu gaļu cenas ir dažādas, bet aptuveni tie ir 10 Eur/ kg par no bioloģiski sertificētas saimniecības nākušu gaļu. Gaļa cilvēkam būtu jāēd vien reizi nedēļā (maksimums divas). Ideālā variantā tā būtu šī ieteicamā deva kvalitatīvas gaļas visu to cīsiņu, desiņu u.c. šausmu vietā, ko cilvēks patērē ik dienas un par ko tērē vairāk naudas kopsummā.



Daži no ražotājiem:
  • Īpaši jāizceļ - „Sidrabjērs” – ar bioloģisko jēra gaļu, iegūtu bioloģiski sertificētā kautuvēe. „Sidrabjērs” piedāvā visaugstākās kvalitātes jēra gaļas produkciju Latvijā. Tā Latvijā ir vienīgā ražotne, kas nodrošina gaļas ieguvi uz vietas saimniecībā. Šādā veidā iegūtas gaļas kvalitāte ir ievērojami augstāka. - http://sidrabi.lv/
  • Sia „Āma” ir gaļas pārstrādes un vairumtirzniecības uzņēmums, kas piedāvā bio liellopa šķiņķi (13.50€/kg – Zaļā govs), liellopa malto gaļu no bioloģiskā zemnieku saimniecībā audzētiem lopiņiem (9.88 €/kg - Dabas dobe). Viņu produkcija nopērkama arī lielāko lielveiaklu zemnieku produkcijas stendos. - http://www.amasia.lv/
  • Z/s "Sveķi" - lielākā trušu ferma Baltijā. Zemnieku saimniecība "Sveķi" ir bioloģiskā saimniecība, bet otram uzņēmumam - SIA "TD Sveķi" - pieder sertificēta kautuve, kur kauj bioloģiskos trušus gaļai. SIA "TD Sveķi" trušu ganāmpulks ir konvencionālais, bet sertificētajā kautuvē tiek kauti arī bioloģiski audzētie truši, kas nāk no citām saimniecībām. Nopērkami Berģu bodē u.c.  Arī bioloģiskā saimniecībā „Guntiņi" un „Kūdrāji” u.c. audzētē trušus.
  • "Cēsu Miesnieks" piedāvā  gaļu no bioloģiskā zemnieku saimniecībā audzētiem lopiņiem (kakla karbonāde, šķiņķis – jaunlopa, cena: ~ 9.89€ /kg, 11.99€/kg (Dabas dobe) - www.cesumiesnieks.lv


OLAS
Labās olas vislabāk pirkt tirgū, aprunājoties ar tanti par to ar ko viņa vistiņas baro. Plašākam tirgum bioloģiskās olas piedāvā, piemēram,  z/s Jaunieviņas (http://www.jaun-ievinas.lv/lv/pages/7) un Laukgaļi (http://slowfood.lv/biedri/laukgali/) u.c.


INTERESANTI: Balticovo vistu saimē šobrīd ir vairāk vistu, nekā Latvijā iedzīvotāju.




PIENA PRODUKTI
Piens pats par sevi, protams, nav ģenētiski modificēts, taču... ikviena māte, kura barojusi mazuli ar krūti zinās, ka viss apēstais jau pēc paris stundām nonāk viņas pienā un tieši ietekmē mazuli un, ka ir daudzi medikamenti, kurus aizliegts lietot šajā periodā utt. Lopiņu pienā saprotams arī nonāk viss - tiem iebarotā ģenētiski modificētā pārtika, augšanas hormoni, antibiotikas, un tas viss asvukārt nenoliedzami ietekmē mūs!


Diemžēl, bet Latvijā tikai diviem lielajiem piena pārstrādes uzņēmumiem ir bioloģiskā piena pārstrādes līnijas! Tie ir: „Talsu piensaimnieks” un „Tukuma piens”. Apsveicama ir „Talsu piensaimnieka” produktu nevainojamā kvalitāte savukārt „Tukuma pienam” liels, paldies, par iespējams pirmajiem pasaulē ekoloģiskajiem biezpiena sieriņiem, kā arī rīsu, auzu vai pilngraudu mannā ekoloģiskajām putrām. Par laimi, šo lielo ražotāju produkcija ir pieejama teju katrā lielveikalā, padarot to viegli pieejamus mums pircējiem! Papildus tam dažādus piena produktus arī no kazas siera, ražo tādas mazākas bioloģiskās laiksaimniecības ka „Līcīši” (pasterizēts kazas piens, nopērkams arī SKY un Rimi), "Meždruvas" (kazas piena produkti, nopērkami „Berģu bodē”), "Vītolberga siers" (www.vitolbergasiers.lv), “Purmalas” (piens, sviests, biezpiens, jogurts, sieri), z/s Bļodiņas, Kalna Pakalnieši u.c., taču diemžēl šie produkti drīzāk meklējami specializētajos eko veikaliņos. Pagaidām vienīgi ekoloģiskais sviests ir klupšanas akmens. Neviens no pašmāju ražotājiem to vēl nepiedāvā, un lielveikalos tas nav pieejams, tādēļ te būs jādodas uz kādu eko veikalu, jāveic pasūtījums internetā vai jāaizstāj sviests ar kādu labu alternatīvu, piemēram, labu olīveļļu (ko var sajaukt arī ar samaltām sēkliņām, iegūstot garšīgu „sviestu” uzklāšanai uz maizītes). Lai vai kā, praktiski visi ikdienā nepieciešami ekoloģiskie, brīvie no visiem ģmo piena produkti mums ir viegli pieejami – un šajā produktu kategorijā atras „labās” alternatīvas ir izdevies, turklāt no pašmāju ražotājiem. Lieliski!
Produkts
Ražotājs /
kur iegādāties
Produkta apraksts
Aptuvenā cena par bioloģisko produkciju / €
Tradicionālā produkcija  / €
Piens
"Talsu Piensaimnieks"
Piens no bioloģiskas zemnieku saimniecības
~ 1.50 / 1kg
~ 0.9 – 1.5/kg
„Pieno žvaigždes” - Annele
Annele ekoloģiskais piens, Lietuva
~ 1.00 / 1kg
Kefīrs
"Talsu Piensaimnieks"
Kefīrs, gatavots no bioloģiski ražota piena
~ 1.40 / 1kg
~ 0.9 – 1.5 /kg
„Tukuma piens”
Baltais eko kefīrs, 2%
~ 1.00 / 1kg
Krējums
„Tukuma piens”
Bioloģisks skābais krējums, 20%
~ 1.2 /350g
~ 0.9 – 1.9/360g
Biezpiens
"Talsu Piensaimnieks"
Veidi: vājpiena vai pilnpiena biezpiens
~ 1.90 - 2.20 / 300gr
~ 1.00 – 2.00
„Tukuma piens”
Baltais Eko biezpiens 0.5%
~ 1.15 / 250g
Siers
„Latvijas Piens”
 Veidi: „Holandes” vai „Krievijas”  siers
~ 11.00 /kg
~  no  6 €/kg
„Trikātas siers”
Veidi: „Holandes” vai „Krievijas”  siers
~ 2.70  /gab
„I love eco”
Feta siers, nopērkams Rimi
~ 2.80 / 150g
Jogurts
„Tukuma piens”
 Veidi: melleņu, aveņu, ķiršu, bez piedevām
 ~ 1.10 € / 350 g
~ 0.5 – 1.5/350 g
„Tukuma piens”
Baltais Eko dzeramais jogurts
~ 1.00 € / 500 g
~ 0.7 – 1.7/500 g
„Pieno žvaigždes” - Annele
Annele ekoloģiskie jogurti
~ 1.10 € / 350 g
~ 0.5 – 1.5/350 g
Sviests
„Uplander Bauernmolkerei”
dabasdobe.lv, Bioss.lv u.c.
Ražots Vācijā, 82%
~ 2.10 € / 125 g
~ 1.00- 2.00



Vairāk iespēju iegādāties „labos” piena produktus ir, piemēram šeit:
INTERESANTI: „Tukuma piens” ziņo, ka eksporta pārdošanas apjomi EKO līnijai ar katru mēnesi palielinās. Arī Latvijā pircēji priekšroku arvien biežāk dod ekoloģiskiem produktiem, kas nu jau tiek ražoti vairāku desmitu tonnu apjomā ik mēnesi.

Bioloģisko lauku saimniecību produktos ĢMO klātbūtne ir aizliegta ar likumu. Tādēļ ekoloģiskie produkti satur dabisku, svaigu pienu, kuru devušas gotiņas, kuras ēdušas dabisku zāli, tās nav barotas ar ģenētiski modificētiem organismiem, arī ne hormoniem, to saimnieki savā saimniekošanā neizmanto pesticīdus un ķīmijas.

LABU LABIE PIENA PRODUKTI:








MAIZE, MILTI, GRAUDAUGI, PĀRKŠAUGI


Ar rīsiem, griķiem, prosu, grūbām, lēcām, pupām un zirņiem, miltiem, graudiem un sēklām u.c. VISS IR VIENKĀRŠI – tie visi būs ĢMO BRĪVI! Tie vienīgi var būt labākas vai zemākas kvalitātes produkti. Vislabākie, protams, būs bioloģiskie – no bioloģiskajām saimniecībām nākušie, kur saimnieks un saimniece tos nav ķimizējuši, kur graudi smēlušies spēkus veselīgā zemītē!  Taču par mutētiem gēniem te nav jāsatraucās jebkurā gadījumā, kamēr vien jūs netēmējiet uz kukurūzas miltiem vai sojas pupiņām, ar mannu arī uzmanīgi – pasaulē to mēdz ražot arī no graudiem un kukurūzas.

Vienīgi par maizi un makaroniem jāaizdomājas. Tur iespējams jau atkal pieķīmiķot un pievienot. Makaronos pievieno olas, kuras dējušas vistas (parasti jau atkal barotās ar antibiotikām un ĢMO), bet maizē – ko tik visu nepievieno, tai skaitā olu pulverus, piena un sūkalu pulverus, augu eļļas u.c.

Sāksim ar vienkāršo – produktiem, kas vispār nesatur ģmo. Izvēlei – neslikti tradicionālie produkti un labi bioloģiski audzētie:
Produkts
Izvēle no tradicionālajiem produktiem
Bioloģiskie produkti
Auzu pārslas
(AUZAS)
Labāk izvēlēties pilngraudu pārslas, piemēram, „Rīgas dzirnavnieks” pilngraudu auzu pārslas, no Latvijā audzētiem graudiem. Nopērkamas lielveikalos. Cena: ~ 1  €  / 500 g.
„Kaņepītes” BIO pilngraudu auzu pārslas. Nopērkamas www.weledashop.lv  u.c. Cena: ~ 1.3  €  / 500 g
 „Svētes maize” BIO pilngraudu auzu pārslas. Nopērkamas(Rīgas centrāltirgū, sakņu paviljonā u.c..  ~ 2  €  / 500 g.
„Paukulnieki”  bioloģiski audzētas auzu pārslas (gala produktam nav bio sertifikāta, jo pārstrādādes uzņēmums nav bio sertificēts). Nopērkamas www.dbdaba.lv u.c. Cena: ~ 1.2  €  / 500 g
Grūbas
(MIEŽI)
Grūba ir pulēts miežu grauds. Labām grūbām jābūt kā pērlītēm, gaišām ar tumšāku strīpiņu vienā pusē. Tās nedrīkst būt sadrupušas.
Var izvēlēties „Dobeles dzirnavnieks”, u.c  grūbas, kas ražotas Latvijā un nopērkamas lielveikalos. Cena:  ~ 0.8 € / 1 kg.

„Kaņepītes” BIO grūbas. Nopērkamas http://dabasmaja.lv/ u.c. Cena: ~ 1.4 €  /1kg
"Eicēni" bioloģiski audzētas grūbas. Nopērkamas "Zaļā Govs", „Dabas dobe” u.c. Cena: ~ 1.7 € / 0.8 kg.

Bulgurs
(KVIEŠI)

Bulgurs tāpat kā kuskussun un manna top no kviešu graudiem. Labāk izvēlies bioloģisko, jo augšanas procesā graudi ļoti uzņem ķīmijas.
Veikalos parastā bulgura cena: ~ 1.2 €  /500g

Bioloģiskais bulgurs ~ 2.7 €  /500g
http://www.dabasdobe.lv/
Griķi

Labāk ir izvēlēties zaļos griķus, kuros ir ļoti daudz vitamīnu un minerālvielu. Diemžēl Valdo u.c. brūnās krāsas griķi jau ir termiski apstrādāti un zaudējuši lielu daļu vitamīnu, fermentu un citu bioloģiski aktīvo vielu. Tie ir nedzīvi. 
Valdo (termiski apstrādāto) griķu cena: ~ 1.1 €  /500g
Vislabāk ar lielu maisu doties pēc zaļajiem griķiem uz kādu no z/s, kas tos audzē. Zemnieku saimniecība "Munduri", „Paukalnieki”,  biškopis Juris Pomerancevs Ludzā.u.c. kultivē griķus Latvijā.
z/s "Kaņepītes" griķi. Nopērkami www.weledashop.lv u.c. Cena:  ~ 2.1 €  / 1kg
„Zelta rieksts” bio griķi. Nopērkami: http://nuko.lv/p/graudaugi-makaroni-gar/r/griki-bio-500g.html u.c.  Cena: ~ 2.1 €  / 500 g

Zaļos griķus ir iespējams diedzēt, tie dzīvi un daudz veselīgāki.  Pirms lietošanas tie jāmērcē, lai atmodinātu tajos dzīvības spēkus.
Rīsi
Tā kā Latvijā rīsus neaudzē, tad derēs teju jebkuri - vislabāk brūnie vai savvaļas rīsi, kuri nav balināti, pulēti u.c. apstrādāti.
Valdo brūnie rīsi ~ 1 €  /500g
Ekoloģiskos rīsus iespēkams iegādāties sākot no ~ 2  € / 500 g. Tie ļoti plašā klāstā pieejami eko veikalos un daži ir atrodami arī lielveikalos, piemēram "I love eco" jasmīnu rīsi (Rimi) ~ 3.4 € / kg
Prosa

Latvijā prosu nekultivē. Prosa, griķi un kvinoja nesatur glutēnu un ir ārkārtīgi vērtīga, vismazāk alerģiskais graudaugs, kurš viegli parstrādājas. Pirms lietošanas tā jāmazgā, mainot ūdeni un jāmērcē. „Valdo” parastā prosa ~ 1.8 €  /1kg
Labāk izvēlēties bioloģisko, jo prosa viegli uzņem ķimikālijas. Bioloģiskā prosa pieejama ekoveikalos, sākot no  ~ 2.8 €  /500g (piemēram: http://www.ekoveikals.lv/lv/partika/graudaugi-paksaugi/davert-prosa-500g)
Kvinoja

Tā kā Latvijā kvinoja netiek audzētas, tad jāizvēlas būs ievestā. Kvinoja iecienīts tādēļ, ka tā nesatur glutēnu un ir viegli sagremojama.
 Bioloģiskā kvinoja ~ 4.50 €  /500g
http://nuko.lv/p/kvinoja-bio-500g.html. „Biotēkā” ir pieejama sārtā knoja ~ 8  €  /500g
Amarants

Tā kā Latvijā amarants netiek audzētas, tad jāizvēlas būs ievestais. Amarants iecienīts tādēļ, ka tas nesatur glutēnu un ir viegli sagremojams.
Bioloģiskais amarants ~ 3.3 €  /500g
http://nuko.lv/p/graudaugi-makaroni-gar/r/amarants-bio-500g.html,  „Biotēkā” (~3.4)  u.c.
Pupas

Vislabākās ir kaltētās, nevis konserva buņdžiņās. Ja nav vecmāmiņas laukos, tad pērciet no Latvijas lauku tantēm tirgū. Arī lielveikalos, tās protams atradīsiet. Mērcējiet un atmodiniet dabas spēku tajās! Valdo pupiņas ~ 1.6 € / 500g
Latvijā audzētas, bioloģiskas dārza pupiņas ~ 4 €  /500g http://www.dabasdobe.lv/lv/bode/82_84
Adzuki BIO pupiņas ~ 3.3€  /500g (parastās veikalos ~ 3.82/kg)
Mungo BIO pupiņas  ~ 3.7€  /500g (parastās veikalos ~ 4.1/kg)
Zirņi

Vislabākie ir kaltētie, nevis konserva buņdžiņās. Ja nav vecmāmiņas laukos, tad pērciet no Latvijas lauku tantēm tirgū. Arī lielveikalos, tos protams atradīsiet. Mērcējiet un atmodiniet dabas spēku tajos!
Valdo šķeltie zirņi ~ 0.6 € / 500g
z/s "Kaņepītes" šķeltie zirņi. Nopērkami  www.weledashop.lv u.c. Cena: ~ 2 €  /500g
„Grauda spēks” nopērkami bioloģiski audzēti pelēkie zirņi. Cena: ~ 1 €  /1kg  
Latvijā audzēti, bioloģiski pelēkie zirņi nopērkami „Dabas Dobe” u.c. ~ 0.8 €  / 500g
„I love eco” ekoloģiskie, dzeltenie zirņi, nopērkami Rimi ~ 1 € / 500g
Lēcas

Vislabākās ir kaltētās, nevis konserva buņdžiņās. Tā kā Latvijā lēcas netiek audzētas, tad jāizvēlas būs ievestās.
Lēcas lielveikalos ~ 2 € / 500g
Bioloģiskās lēcas plašā klāstā pieejamas ekopreču veikalos un mazākā arī lielveikalos. Cena no 2.4€ / 500g
"I love eco" zaļās un sarkanās bio lēcas nopērkamas Rimi veikalos. Cena ~ 2.5€ / 500g
Milti
Vislabākie ir pilngraudu milti, turklāt no svaigiem graudiem un svaigi malti, nevis gadu un ilgāk noliktavās stāvējuši graudi, kas samalti un vēl gadu miltu pakā stāvējuši. Noliktavās glabātie graudi ir pilni ar mikrotoksiniem un kaitīgiem mikroorganismiem.

Svaigi malti milti un graudi diedzēšanai: „Grauda spēks” veikalā.  Svaigi malti pilngraudu kviešu milti ~ 1.3 €  / 1kg

„Rīgas Dzirnavnieks Hercogs bioloģiskie kviešu milti. Nopērkami lielveikalos. Cena:  ~ 1.1 € / 1kg
Bioloģiski audzēti, svaigi malti kviešu milti nopērkami „Grauda spēks” veikalā.  Cena:  ~ 1.1 € / 1kg.
„Svētes maize” svaigi malti BIO rudzu un kviešu pilngraudu milti. Nopērkami Rīgas centrāltirgū, sakņu paviljonā. Cena:  ~ 1.1 - 1.5 € / 1kg.
z/s "Kaņepītes" pilngraudu kviešu milti u.c. nopērkami www.weledashop.lv u.c. Cena: ~ 1.0 € / 1kg
 Z/s „Aizupes” (strādā pēc bioloģiskajām metodēm) ražotie, ļoti interesantie ābolu milti. Nopērkami Rīgas centrāltirgū.(http://www.rct.lv/lv/zinas/atradums-centraltirgu-abolu-milti/)
Kartupeļu ciete
SIA “Aloja-Starkelsen” ražo kartupeļu ciete no bioloģiski audzētiem kartupeļiem. Nopērkama teju katrā lielveikalā. ~ 0.5 €  / 400g


Daži no Latvijas populārākajiem, sertificēto BIO graudaugu produkcijas ražotājiem:
  • „Kaņepītes”: auzu pārslas, auzu putraimi, griķi, kviešu graudi, kviešu klijas, kviešu milti, pilngraudu kviešu milti, šķeltie zirņi, pelēkie zirņi u.c. Vairāk informācijas: http://kanepites.blogspot.com/ Produkcija plašā klāstā nopērkama: http://www.weledashop.lv/lv/Z-S-Kanepites-milti--parslas--graudi
  • „Svētes maize”, „Vecūdri” :  bioloģiskā maize un gardi konditorejas izstrādājumi, dažādi svaigi malti bio milti, bio auzu pārslas u.c. Vairāk informācijas: http://www.svetesmaize.lv/ Produkcija plašā klāstā nopērkama Rīgas centrāltirgū, sakņu paviljonā u.c.
  • „Paukulnieki”  bioloģiski audzētas auzu pārslas, rudzu skrotelētie milti, rudzu bīdeļmilti, kviešu bīdeļmilti, griķu milti, griķu putraimi, klijas u.c. Gala produktam gan nav bio sertifikāta, jo pārstrādādes uzņēmums nav bio sertificēts. Nopērkami www.dbdaba.lv, Jelgavā u.c.
  •  „Eicēni” , „Dārziņi”, Straupes pagasts, Cēsu rajons. Pārstrādāts: Lenču dzirnavas, Stalbes pag., Cēsu rajons. Tās saimnieki piedāvā gan dārzeņus, gan stādus, dažādus garšaugus, graudaugus (griķi, griķu putraimi, grūbas, milti u.c.) un ziedus. Nopērkami veikalā Dabas dobe, Zaļā govsu.c 
  • "Kūdrāji", Veselīgas vides saimniecība, Aizputes nov., Aizputes pag. Piedāvā dažādus miltus, klijas u.c. Nopērkami "Zāļu ielas ekoveikalā", Liepājā u.c.


                         LABU LABIE GRAUDAUGU PRODUKTI:


IETEIKUMS: Kad apmeklē tirgu, kādu eko veikalu, veic pasūtījumu internetā vai dodies pēc labajiem produktiem pie zemnieka, tad vari iepirkt vairumā produktus ar garu derīguma termiņu (rīsus, makaronus, auzu pārslas, pupas u.c.), lai mājās vienmēr būtu labie produkti, jo tuvējos veikalos nevienmēr tādi būs pieejami.


INTERESANTI: Latvijā visvairāk audzētā labība, jeb graudaugi ir: rudzi, kvieši, mieži un auzas. Mazāk audzē arī griķus un tritikāli. Lai gan Latvijā audzē arī kukurūzu, vēsā klimata dēļ kukurūza nespēj nobriest un piemērota venīgi lopbarībai. Citus graudaugus: rīsus, prosu, sorgo, amarantu, kvinoju u.c. audzē galvenokārt siltā klimata joslā. No pākšaugiem Latvijā audzē pupas un zirņus. Citur tiek audzētas arī lēcas un atšķirīgu šķirņu pupas un zirņas.


MAIZE
Maize ir viens no tiem produktiem, kurš maziem un lieliem garšo jo īpaši. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties pareizo maizīti. Izvēlieties ar mīlestību ceptu, bezrauga maizi, kas ieraudzēta ar dabīgo ieraugu. Labi arī, ja cepšanai izmantoti svaigi malti, pingraudu milti un vēl labāk, ja milti ir bioloģiskie. Maizi izcept pašam ir vienkāršāk, nekā tas varētu šķist. Nepieciešami vien milti, ūdens un ieraugs (to no jaunās porcijas katru reizi atliek nākamajai), šķipsniņa sāls un cukurs. Labās ziņas ir tās, ka ieraugu var iegādāties (labāk iepriekš sarunājot) lieliskā veikaliņā „Grauda spēks”, kur pie reizes nopērciet arī svaigi samaltu miltus. Svaigi samaltos miltus pirms lietošanas labāk mēnesi noturēt, savādāk maizīte var sakristies. Ierauga receptes atradīsiet arī internetā. Savukārt baltmaizi izcept var izmantojot „Hercogs” bioloģiskos miltus, kuri nopērkami lielveikalos.

Ja ideja par paša ceptu maizi nevilina, tad te būs trīs bioloģiski sertificēti Latvijas ražotāji:
  • „Svētes maize” – bioloģiska maize un konditorejas izstrādājumi, sertificēts Latvijas Ekoprodukts. Mīkla tiek Ieraudzēta ar dabīgo ieraugu un viss process ilgst vairākas dienas. Maizes klaipi tiek veidoti ar rokām. Nopērkama Rīgas centrāltirgū, sakņu paviljonā u.c. http://www.svetesmaize.lv/ ~ 1.9 Euro / 400g
  • „Ķelmēni” bioloģiskā maize, ~ 0.9 Euro / 369g Nopērkama Rimi, Top, Rīgas centrāltirgū un eko veikalos.
  • “Lāči” arī uzsākuši eko maizes līniju, piedāvājot gan baltmaizi, gan rupjmaizi, gan saldskābmaizi. Diemžēl ar vilšanos nākas secināt, ka sastāvā ir raugs, nevis ieraugs. Nopērkama „Lāču” veikalos un lielveikalos. http://www.laci.lv/index.php/lat/produkti/maize/eko-rupjmaize/ ~ 1 Euro / 210g.
                               LABU LABĀ MAIZE:


MAKARONI
„EkoMako” ir Latvijā ražotas Olu nūdeles. „EkoMako” ražo arī  BIOLOĢISKĀS olu nūdeles (100% BIO, kas apliecina, ka produkts ir ražots no sertificētām ekoloģiski tīrām izejvielām, tai skaitā mājas vistu olas no bioloģiskās    saimniecības z/s „Jaunieviņas”). Cena: ~ 3.00 / 250g
Lielveikalos nopērkami arī citi bioloģiskie makaroni, kas gan vairs nebūs pašmāju ražojumi, piemēram, BIO makaronus „Doves Farm” no rīsiem (~ 4.25 / 500g) vai pārteidzoši ekonomiskos BIO Rimi makaronus: spageti, spirāles, penne (~ 1.14 / 500g). Dažāda veida bioloģiskie makaroni ļoti plašā klāstā pieejami arī eko preču veikalos.







RIEKSTI, SĒKLAS, ŽĀVĒTI AUGĻI


Tie visi ir GMO-BRĪVI, vien ķimizēti un apstrādāti tāpat kā ievestie augļi un dārzeņi, lai ilgāk saglabātos, labāk izskatītos un kodes tos „neķertu”. Tie būtu ideālais našķis, ja vien jau atkal nebūtu kaitīgās ķīmiskās apstrādes (pārtikas gāze, sēra dioksīds, sorbīts, sulfīti utt.). No ķīmiskajām vielām daļēji var atbrīvoties tos izmērcējot karstā ūdenī, tad noskalojot aukstā. Lai organisms tos labāk pārstrādātu, tos vajdzētu izmērcēt aukstā ūdenī vēl 2-3 stundas. Aprikozu vai plūmju vietā izvēlieties pašmāju žāvējumus: ābolus, bumbierus, rabarberus, cidonijas un citas ogas!

KUR IEGĀDĀTIES BIOLOĢISKOS PRODUKTUS:
  • Bioloģiskie - dabīgi žāvētie augļi, protams, nopērkami praktiski visos eko veikalos.
  • BIO žāvētus augļus, piemēram: plūmes, dateles un vīģes par labām cenām iespējams iegādāties Rimi ar „I love eco” preču zīmi. Cena ~ 12.00/kg.
  • SIA „Gemoss”, „Zelta rieksts” dabīgi žāvētie augļi (bez konservantiem, pārtikas piedevām, aromātvielām, saldinātājiem): ananāsi (~22.00/kg) , mango, banāni, aprikozes arī atrodami lielveikalu plauktos.
  • SIA „Pitas” (http://www.pitas.lv/) Latvijā žāvētie āboli, bumbieri, rabarberi u.c. Unikāls, uzņēmīgas mājražotājas projekts. Produkts nav bioloģiski sertficēts, taču mājražotāja apgalvo, ka augļi, ogas (arī zaļās garšvielas un sēnes, bet ne ķiploki) nāk no pašu un paziņu ģimenes dārziņiem un mežiem.
  • Eko virtuves riekstu pulciņš (http://ekovirtuve.lv/) piedāvā pasūtīt riekstus un žāvētus augļus.
  • Sēklu spēks - škiedrvielas „MarLie” ( http://www.marlie.lv/) Unikāls un ģmo brīvs Latvijā ražots produkts! Nopērkams arī RIMI, Dabas Dobē u.c. ~ 5.4 € / 250g




INTERESANTI: Rieksti ir veselīgs našķis, ja vien nav sālīti vai karamelizēti. Lielos daudzumos tos gan ēst nevajadzētu. To sastāvā ir labās omega – 3 taukskābes, kas samazina iekaisuma procesus organismā, taču ir arī omega-6, kas iekaisumus veicina. Turklāt rieksti satur  fitīnskābi, kas var kavēt minerālvielu uzsūkšanos. Liels riekstu daudzums kaitē aknām. Slavenā delikatese fuagrā (gigantiskas izmēra zosu aknas) veidojas, kad putnus barojot ar riekstiem. Saujiņa riekstu dienā dos daudz positīva, bet izēsta vesela paciņa jau vairs nē. Arī žāvēti augļi ir kā koncentrāts, kurš saglabājis svaigo augļu vērtīgās īpašības, tādēļ tie jālieto mērenās devās.




AUGĻI, OGAS, DĀRZEŅI, ZAĻUMI

Daļa ļaunuma augļiem un dārzeņiem tiek tos audzējot, daļa nogatavinot, bet daļa uzglabājot. Audzēšanā izmantotajām ķimikālijām, hebricīdiem, pesticīdiem, būtu jāizzūd produktā līdz ar tā novākšanu, ievērojot attiecīgos termiņus, tādēļ par tām iesaka īpaši nesatraukties. Galvenais pērciet augļus un dārzeņus sezonā un Latvijā augušus. Turpretī daudzi no pieejamajiem eksotiskajiem augļiem tiek novākti pilnībā zaļi, tad nogatavināti ar gāzi (etilēnu), pieslēgti pie datora, telpās, kurās ir samazināts skābeklis gaisā – tas pagarina produkta tirzniecības laiku. Pēc novēkšanas tos papildus apstrādā ar ķīmiskām vielām (piemēram, tiabendazolu, difenilu, ortofenilfenolu, nātrija ortofenilfenolu), kas mazina bojāšanos, taču visas saglabājas uz mizas. Daļu ļaunuma iespējams nomazgāt (mērcējot karstā ūdenī), daļu nomizot, taču daļa saglabājas  augļa vai dārzeņa mīkstumā. Lai novērstu savīšanu tos vasko, piemēram ar šellaku (tropisko insektu sekrētu) vai carnaubavasku, apstrādā ar montānskābes esteri vai oksidētiem polietilēna sveķiem, kurus iegūst no naftas produktiem. Tas liek pircējam noticēt augļa svaigumam, lai gan patiesībā „lācītim vēderiņš” var būt jau iebojāts vai garša - nekāda.

Skaidrs, ka ne vienmēr būs iespējams iegādāties vien bioloģiskos dārzeņus, tādēļ der zināt, kuri no lielveikalos nopērkamajiem satur vairāk ķimikāliju. Visvairāk tiek apstrādāti augļi un dārzeņi ar plānām miziņām. Pētījumos par viskaitīgākajiem un piesārņotākajiem augļiem un dārzeņiem atzītias, piemēram, vīnogas, zemenes, ķirši un citas ogas, paprika, asie pipari, persiki, nektarīni, āboli, bumbieri, tāpat kātu selerijas, spināti, tomāti un gurķi, ievestie kāposti un burkāni, spināti un dažādi zaļumi un salāti. Nekad pārtikā nelietojiet citrusaugļu miziņas! Savukārt par vismazāk ķīmiski piesārņotiem atzīti augļi un dārzeņi ar biezu mizu, piemēram, arbūzi, melones vai ananāsi kā arī pētījumos pierādīts, ka mango, kivi, greipfrūti, avokādo, sparģeļi, baklažāni, batātes, brokoļi, zaļie zirnīši satur mazāk ķimikāliju. Der zināt arī, ka dārzeņos un augļos ir mazāk pesticīdu nekā gaļā un zivīs, jo lopgarībai paredzēto apstrādā daudz dāsnāk, turklāt tas uzkrājas barības ķēdē. 


Izvēlieties augļus un dārzeņus, kas audzēti Latvijā, ideāli, ja jūsu pašu vai vecāsmammas dārziņā, zemnieku saimniecībās, kurām uzticieties. Ziemas sezonā gan šis augļu, ogu  un dārzeņus araksts ir traki niecīgs, bet kaut kas tomēr arī atliek, tādēļ nesezonā , kas rupji reiķinot ilgst vien 4 mēnešus, ēdiet: kartupeļus, burkānus, kāļus, rutkus, selerijas saknes, puravus, bietes, ķirbjus, kabačus, kāpostus, sīpolus, ķiplokus, dzērvenes, ābolus u.c., kas kopumā nemaz tik īsu sarakstu arī neveido. Veselīgai salātu alternatīvai noderēs arī pašu konservētie tomāti, marinētie gurķi, lečo, skābēti kāpostiņi u.c. Audzējiet vai iepērciet „labos” augļus un dārzeņus vasaras sezonā un saglabājiet tos ziemai: saldējot, kaltējot, marinējot, konservējot, skābējot... Populāras izvēles saldētiem dārzeņiem ir: brokoļi, svesta pupiņas, cūku pupas, zaļie zirnīši. No ogām ļoti garšīgas būs saldētas zemenes, avenes, upenes, ķirši, arī ērkšķogas, smilšērkšķi u.c. Starpcitu – arī saldēti zaļumi ir lieliski: baziliks (īpaši tā pesto), dilles u.c. (dažādus garšaugos, protams, lieliski iespējams arī kaltēt). Un, ja vēl diedzēsiet graudus, tad tas ir viss, kas jums nepieciešams!


Labus augļus un dārzeņus iespējams iegādāties:





Turpinājumā....

GARŠVIELAS UN PIEDEVAS
KONSERVI
NAŠĶI
DZĒRIENI
BĒRNU PĀRTIKA
DZĪVNIEKU BARĪBA
SKAISTUMKOPŠANA
HIGIĒNAS PRECES
SAIMNIECĪBAS LĪDZEKĻI



KUR IEPIRKTIES?

  • Lielveikalos, piemēram, Rimi un Maxima. Rimi jo īpaši piedāvā plašu eko produktu klāstu -  „I love eco” līniju, bioloģiski audzētus banānus u.c.
  • Zaļie tirdziņi (tiek rīkoti pie lielveikaliem), http://zalaistirgus.blogspot.com/
  • Tirgos
  • Iesaisties tiešās pirkšanas pulciņā un iegādājies preci tieši no ražotāja, par ražotāja cenu!!!! -> http://www.tiesapirksana.lv/
  • „Biotēka” veikalu tīkls,  www.bioteka.lv
  • „Zaļā govs”, Brīvības ielā 69, www.zalagovs.lv     
  • „Dabas Dobe”, Brīvības gatvē 352, www.dabasdobe.lv
  • „Berģu bode”/ „Vēdera bode” Brīvības gatve 452, Rīga, www.bergubode.lv
  • "Weleda" veikali: Baložu iela 28 un Brīvības gatve 302, Rīga, www.weledashop.lv
  • „Gaļas meistari” , Rīgā, A. Čaka ielā 82, http://www.draugiem.lv/galasmeistari/
  • „Bioss”, Gramzdas ielā 31, Rīga un Vienības prospekts 9, Jūrmala, http://bioss.lv
  • „Zaļasi veikaliņš”, Baznīcas iela 9/11, Rīga, www.zalaisveikalins.lv
  • "Vērtību maiņa", Rūjienas iela 7, Rīga, http://www.vertibumaina.lv/
  • „Dabīgi produkti”, Kr. Barona iela 41/43, Rīga
  •  „Ecoboutique”, Elizabetes iela 25, Rīga
  • "Eko virtuve", Rūpniecības iela 11, Skolas 28, Rīga, http://ekovirtuve.lv/
  • "Dabas māja"  Rūpniecības iela 7, Rīga, http://dabasmaja.lv/
  • «Uzkodu namiņš» , Veikals-kafejnīca Rīgā, Rūjienas ielā 7
  • Ekoproduktu veikaliņš, Baznīcas laukumā 2, Smiltenē
  • „Daba runā”, Rīgas iela 37, LV4201, Valmiera
  • "SekoEko", www.sekoeko.lv, Ausekļa ielā 54, tirdzniecības centrā "Walk", Valka
  • "Zāļu ielas ekoveikals", www.alvine.lv, Zāļu ielā 31, Liepāja
  • "Db Daba", www.dbdaba.lv, Raiņa iela 17, Jelgava
  • „Ekopreces” Interneta veikals, www.ekopreces.lv




BIOLOĢISKĀS ZEMNIEKU SAIMNIECĪBAS

Saraksts: http://www.pvd.gov.lv/lat/lab_izvlne/registri/atzto_un_reistrto_uzmumu_sarak/kontroles_institcijas_reistrti

Bioloģiskās saimniecības, kurās iespējams iegādāties dažādus bioloģiski audzētus lauku labumus bez starpniekiem: http://www.zemnieks.info/lat/zs_read_all.php?s=2